Skip to content

Departments

staffdirectory2
S/N Name Designation Subject
Aesthetics & Design Department

1

Mr Heng Swee Kiang Head of Department, Aesthetics & Design Art; Art Elective Programme

2

Mr Yeo Zhi Sheng Joel Head of Department, Character & Leadership Education Music; English

3

Miss Seow Shi Jin Subject Head, Character & Citizenship Education Food & Consumer Education

4

Ms Lee Mun Yee Lead Teacher, Art Art; History

5

Ms Yap Chin Ping Wendy Teacher Art; Art Elective Programme

6

Ms Mabel Sim Jia Hui Teacher Art; Social Studies

7

Mr Saw Eh Tha Khu Teacher Design & Technology

8

Mr Lim Chee Keen Clarence Teacher Design & Technology

9

Mr Ng Boon Leng Jamie Teacher (Adjunct) Design & Technology; STEM

10

Miss Chan Peiting Jessica Teacher Food & Consumer Education

11

Miss Nor Hashimah Binte Ismail Teacher Food & Consumer Education

12

Mr Muhammad Johan Bin Mohd Ezran Teacher Music

13

Mr Khairul Anuar  Bin Md Sidek Allied Educator (Teaching & Learning) Design & Technology; Physics

14

Mr Johari Bin Abdul Majid Workshop Instructor Design & Technology
 English Department

15

Mdm Ong Swee Lee Sheryl Head of Department, English & Literature English

16

Mr Thirumaran s/o Velusamy Head of Department, Discipline (Discipline Master) English

17

Ms Michelle Lim Xi Subject Head, English Literature Literature; English

18

Mr Ong Qi Jun Raphael Senior Teacher,  English Language English

19

Mdm Wong Yim Nam Teacher English

20

Mrs Chew Yik Sing Helen Teacher (Adjunct) English

21

Mdm Choo Ai Lin Cynthia  Teacher (Adjunct) English

22

Mdm Tan Poh Sim Roselyn Teacher (Adjunct) English

23

Miss Zhuo Suyin Ruth Teacher English

24

Mdm Chai Lee Wah Jaslyn Teacher English; Mathematics

25

Ms Lim Xin Yu Jesslyn Teacher English; Social Studies

26

Ms Nadifa Bte Shekh Nahji Teacher Literature; English

27

Ms Tan Siew Ching Teacher Literature; English

28

Ms Teo Lien Hwa Divina Teacher Literature; English

29

Mr Tan Teck Chou Daniel Teacher Literature; English

30

Miss Tan Yue Yin Rachel Teacher Literature; Social Studies
 Humanities Department

31

Mr Leo Hock Leng Donald Head of Department, Humanities History; Regional Studies Programme (RSP)

32

Mr Lu Choun Hian Leonard Subject Head, Integrated Programme & Social Innovation History

33

Mrs Janice Phua Subject Head, Student Wellbeing History

34

Miss Nur Fadhilah Binte Roslan Samat Assistant Year Head (Lower Sec) Geography; Regional Studies Programme; Biology

35

Mdm Raksha Manoj Sajnani Senior Teacher Geography

36

Mr Muhammad Arief Rahman Teacher Bahasa Indonesia; Regional Studies Programme (RSP)

37

Mr Heng Yan Kai Teacher Geography;
Social Studies

38

Mdm Rosnah Bte Ghazali Teacher Geography;
Social Studies

39

Mr Koh Ming Chye Kelvin Teacher Geography

40

Ms Wong Tse Aun, Natasha Teacher History; Social Studies

41

Mr Cheang Cheng Hock Gerald Teacher History

42

Ms Chua Wai Yi Teacher History

43

Mr Khoo Kay Yong Teacher History
 Mathematics Department

44

Mr Chan Chow Hung Head of Department, Mathematics Mathematics

45

Mr Zuraimi Bin Abdul Rahman Year Head (Upper Sec) & Year Head 4 Mathematics

46

Mdm Lau Min Yin Emmeline Subject Head, Mathematics Mathematics

47

Mr Tan Wil Beng Year Head 3 Mathematics

48

Mdm Atiqah Binti Ibrahim Teacher Mathematics; Chemistry

49

Mr Chau Gia-Leung George Teacher Mathematics

50

Miss Cheong Jie Wei Teacher Mathematics

51

Mdm Ernie Bte Abdullah Teacher Mathematics

52

Miss Lau Hui Bian Teacher Mathematics

53

Ms Leon Huai Luu Teacher Mathematics

54

Ms Lim In Siew Teacher Mathematics

55

Mdm Noorreny Binte Ham Kamsi Teacher Mathematics

56

Mr Su Ronghua Teacher Mathematics

57

Mr Tan Yim Siong Teacher Mathematics; Physics

58

Mr Tee Kian Meng Teacher Mathematics
 Mother Tongue Languages Department

59

Mdm Yong Soon Yi Head of Department, Mother Tongue Languages Chinese

60

Ms Tan Ching Boon Subject Head,  Chinese Language & International Relations Chinese

61

Miss Marliana Bte Mohamed Ramli Subject Head,  Malay Language Malay

62

Mr Wang Jun Senior Teacher, Chinese Language Chinese

63

Mr S. Mathivanan Senior Teacher, Tamil Language Tamil

64

Mr Cao Jianfeng Teacher Chinese

65

Ms Cheng Fang Teacher Chinese

66

Ms Lim Huiting Grace Teacher Chinese

67

Mdm Ning Ying Teacher Chinese

68

Ms Wen Nai-Hui Teacher Chinese

69

Mdm Wong Pei Thng Cheryl Teacher Chinese

70

Mdm Zhang Yongmei Teacher Chinese

71

Mr Ng Chee Siew Teacher (Adjunct) Chinese

72

Ms Lu Yan Teacher (Adjunct) Chinese

73

Mr Mohamed Omar Bin Mohamed Salleh Teacher Malay

74

Mdm Norlinsah Bte Ismail Teacher Malay

75

Mdm Shanmuga Sundaram Seetha Lakshmi Teacher Tamil
 Physical Education & CCA Department

76

Mr Tan Heng Loon Head of Department, Physical Education & CCA Development PE

77

Mr Teo Tick Gay Adrian Year Head (Lower Sec) & Year Head 2 PE

78

Mr Nur Kaharudin Bin Abdul Kadir Subject Head, CCA PE

79

Mdm Sheikha Fadzleen Bte Shaik Yakob Senior Teacher, Physical Education PE

80

Mr Noor Sukhairan B Tugiran Teacher, CCA & Awards Co-ordinator PE

81

Mr Sng Yiam Kwee Teacher PE

82

Mr Lee Ren Ji Gerard David Teacher PE

83

Mr Tan Chong Kiat Teacher (Adjunct) PE
 Science Department

84

Mrs Foo Jia Wen Head of Department, Science Physics

85

Mr Oh Chong Wee Jonathan Head of Department, Integrated Programme Physics

86

Mr Muhammad Imran Bin Shaik Kadir Head of Department, ICT Physics

87

Mdm Basharahil Nabilah Kabir Ali School Staff Developer Biology

88

Mr Pang Jeng Heng Subject Head, Physics Physics

89

Mr Lum Yik Long Edwin Subject Head, Chemistry Chemistry

90

Mr Oei Kian Tiong Gordon Subject Head, Student Leadership Development Chemistry

91

Mr Koh Chee Kiang Lead Teacher, Physics &
School Co-ordinating Mentor
Physics

92

Mrs Felicia Wong Chiou Ming Senior Teacher, Chemistry Chemistry

93

Mr Danial Bin Mazlan Teacher Biology; Mathematics

94

Ms Lan Ruiting Teacher Biology; English

95

Mdm Nur’Shifa Binte Mustafa Teacher Biology

96

Mdm Zuraidah Bte Moktar  Teacher Biology

97

Mdm Lyana Yahaya Teacher Chemistry

98

Mdm Ricca Rachmawati Jasin Teacher Chemistry

99

Mr Wong Liang Seng Teacher Chemistry

100

Mr Wong Wee Meng Teacher Physics

101

Mdm Norlia Bte Ali Operations Support Officer (Laboratory) Science

102

Mdm Marimutu Anjelay Operations Support Officer (Laboratory) Science

103

Ms Kuek Kwee Lang Operations Support Officer (Laboratory) Science

104

Mr Soh Thiam Poh Technical Support Officer (Laboratory) Science
 Student Well-Being & Development Department

105

Mdm Tham Choon Yee Tasmine Allied Educator (Counselling) Counselling

106

Mdm Alia Jalal Special Educational Needs Officer Counselling

107

Ms Siti Raudhah Bte Sukri Education and Career Guidance (ECG) Counsellor Counselling
Administration & Services Department

108

Mdm Tan Puay Luan Jennifer Administration Manager (Corporate Services)  

109

Mdm Ng Yoke Choo Administration Manager (Finance)  

110

Ms Nur Rasyidah Binte Osman Management Executive Officer  

111

Ms Mah Su Zhi Admin Executive  

112

Mdm Hiu Chiu Lin Cindy Corporate Support Officer  

113

Mdm Liou Li Yien Lynn Corporate Support Officer  
Estate & Operations Department

114

Mr Goh Khee Seng Operations Manager  

115

Mdm Rohana Binte Hadi Operations Support Officer  

116

Mr Tan Song Yong Operations Support Officer  

117

Mdm Chua Geok Moy School Attendant  

118

Mdm Ho Kit Wan School Attendant  

119

Mdm Neo Puay Keow School Attendant  

120

Mr Tan Teck Huat School Attendant  

121

Mdm Low Swee Yee School Attendant (Contract, Supervisor)  

122

Mdm Cheng Kwee Lan School Attendant (Contract)  

123

Mdm Cheng Joo Hong School Attendant (Contract)  

124

Mdm Choo Soh Tiang School Attendant (Contract)  

125

Mr Goh Hock Chuan School Attendant (Contract)  

126

Mr Foo Sin Fah School Attendant (Contract)  

127

Mdm Ng Oi Ying School Attendant (Contract)  

128

Mdm Sarbiah Bte Bidin School Attendant (Contract)  

129

Mr Lee Poh Ee School Attendant (Contract)  

130

Mdm Tan Ah Chu School Attendant (Contract)  

131

Mr Tan Lian Tee School Attendant (Contract)  

132

Mr Toh Kong Leong School Attendant (Contract)  

133

Mdm Yong Li Li School Attendant (Contract)  
ICT Department

134

Mr Muhammad Ithnin Bin Supangat ICT Manager  

135

Mr Muhammad Ridwan Bin Omar Desktop Engineer  

136

Mr Junaidy Bin Jufury Desktop Engineer  

137

Ms Seri Rukayyah Binti Rahmat Librarian  
Victoria Hall

138

Mdm Ong Yen Peng Cindy Hall Manager  

139

Mr Ho Kiat Kwang Peter Corporate Support Officer  

140

Mdm Ang Lan Huey Jenny Corporate Support Officer  

141

Ms Soh Juat Eng Stella Hall Matron  

142

Mr AB Kadir Bin Haron Security Guard  

143

Ms Aidah Binte Mohamad Yusuf Security Guard  

144

Mr Mubarak Bin Alawdeen Security Guard  

145

Mr Muhammad Faudzil Bin Jaafar Security Guard  

146

Mdm Rasida Binte Hassan Hostel Attendant (Contract)  

147

Mdm Tan Siew Gek Hostel Attendant (Contract)  

148

Mr Hussan Bin Ali Hostel Attendant (Contract)  

149

Ms Sariah Bte Abu Hostel Attendant (Contract)  

150

Mdm Fatimah Binti Pakludin Hostel Attendant (Contract)  
Scroll To Top